כסאות

כסאות

נמצאו 1568 פריטים


כסאות

כסאות הם אובייקטים המגלמים בתוכם הרבה מעבר לרהיט. הם משלבים תכנון, חומר, מעשיות ודמיון בתוך מוצר אחד. כיסא מוצלח, מייצג הרבה יותר משילוב של צורה ופונקציה, ולעיתים עיצובו מגיע לרמת אמנות התורמת רבות לאסתטיקה של החלל, לא משנה אם הוא נרכש בשוק הפשפשים או בחנות רהיטים יוקרתית. כיסא טוב נחשב לאובייקט המטשטש את הגבולות בין אובייקט פיסולי לאובייקט הנועד לישיבה, ובכך הוא הופך לפריט בלתי נשכח בחלל. בתולדות העיצוב, קיימים כסאות רבים שהוכתרו כאייקונים, והם מלווים את עולם עיצוב הפנים גם בימינו.

תור הזהב של הכסאות המודרניים, היה במאה ה-20, כאשר החידושים הטכנולוגיים, ודרישת הקהל, הובילה את מיטב המעצבים בעולם, להרים את הכפפה, להיענות לאתגר היצירתי ולהמציא מחדש רהיט שעד עתה נחשב לאובייקט שלא קיבל תשומת לב מיוחדת.

הבנו לפניכם 5 כסאות בלתי נשכחים- סקירה חלקית ביותר של כסאות אייקונים שעשו מהפכה, וגם היום ממשיכים להאיר כל חדר והופכים אותו לפנינה אמתית ומרשימה.

 

כיסא "ברצלונה"- לודוויג מיס ואן דר רוהה

כיסא זה נחשב ל"גביע הקדוש" של הכסאות שיוצרו במאה ה-20, ועוצב לכבוד הביתן הגרמני בתערוכת העיצוב הגדולה שנערכה בברצלונה בשנת 1929. בראשית דרכו, הכיסא יוצר לתצוגה בלבד ולא יועד לייצור המוני. אולם ההתלהבות ודרישת הקהל אמרו אחרת, והכיסא זכה לביקוש רב והיה להצלחה אדירה. עד היום נחשב הכיסא לסמל סטטוס מודרני והפופולריות שלו לא נעלמה.

 

כיסא "טונט- 209"- מיכאל טונט

כיסא זה נחשב לאחד החדשניים והמשפיעים ביותר בתקופתו, והיה לפורץ דרך בעולם המודרני של התקופה בה נוצר. ייחודו של הכיסא בטכניקת הייצור שלו-כיפוף עץ  בקיטור, שיטה שאפשרה לפתע ליצור דגמים חדשים שטרם נראו קודם בעולם העיצוב. גם האדריכל לה קורבוזיה, שיצר במאה ה-20 את האדריכלות האוונגרדית הייחודית שלו, השתמש בכל המבנים ב"כיסא טונט" כמחווה לחלוציות והראשוניות של טונט, שהלמה את רוח האג'נדה הארכיטקטונית של לה קורבוזיה.

 

כיסא "ביצה"-ארנה יעקובסון

כיסא זה עוצב על ידי יעקובסון בהזמנה מיוחדת, עבור מלון יוקרתי בקופנהגן, ובמהרה מצא את עצמו בחנויות הרהיטים הגדולות ברחבי העולם. יעקובסון העניק פרשנות קצבית וחכמה, לכיסא המסורתי, וייצר את כיסא הביצה שכולו קימורים, קווים מעוקלים וזורמים, רכות ותנועה. צורת הכיסא הביאה לו את גדולתו, מכיוון שהוא מייצר מעיין פקעות של פרטיות, וכאשר היושב מבקש להיות עם עצמו, הכיסא בהחלט דואג לכך.

 

כיסא "פנטון"- וורנר פנטון

כיסא מהפכני ומקורי, הנחשב לראשון שנוצר באמצעות יציקה אחת ומחומר אחד-פלסטיק. פנטון השתמש בטכנולוגיות שהיו בשימוש בעולם התעופה, ויצר כיסא בעל נראות מרשימה. יתרה מכך טכנולוגיה זאת הפכה את הכיסא לחסכוני במקום, מכיוון שאפשרה לערום מספר כסאות שכאלה זה על גבי זה, ובכך אפשרה להכניס עיצוב וסטייל לחלל, שלא בא על חשבון מקום. הכיסא שתוכנן במקור בשנת 1960, ייוצר להמונים החל משנת 1986, והיה ללהיט בבתים בשנות ה-60. הכיסא נוח להפליא, ולמרות שעשוי יציקת פלסטיק, הינו בעל שלמות מבנית שתומכת בגב ויוצרת את צורתו הייחודית.

 

כיסא "וויגל"- פרנק גרי

כיסא זה נוצר כחלק מסדרת רהיטים שיצר גרי, שהיו עשויים משכבות של קרטון גלי! חומר זה נחשב לייחודי לתקופה, וגרי הצליח ליצור כיסא יציב, חזק ונוח למרות החומר הרך ממנו הוא עשוי.

גרי הצליח  להכניס ממד אסתטי חדש לחומר יומיומי, והפך את הכיסא לא רק לאובייקט נעים לישיבה, אלה גם לאלמנט עמיד, ובעל יציבות שהצליחה להפתיע את העולם בשנות ה-70. כיום מיוצר הכיסא גם בווריאציות של קרטון דחוס, והוא נחשב לכיסא אקולוגי המתאים לעיצוב בגישת הקיימות