סגנונות עיצוב פנים

מעוניינים לעצב את ביתכם בסגנון מסוים? הנה הסבר על סגנונות העיצוב הנפוצים בימינו בארץ. מכיוון שישראל היא מדינה חדשה של קיבוץ גלויות, אין לנו היסטוריה עיצובית לשאוב ממנה. הסגנונות הנפוצים הם סגנונות שהגיעו אלינו מרחבי העולם, ומכיוון שאנחנו לא מחויבים לסגנון מסוים, לרוב אנחנו מערבבים מספר סגנונות עיצוב יחד. אבל, לא יזיק להכיר וללמוד את המקורות העיצוביים של כל סגנון. מוכנים להתחיל?

הסגנון התעשייתי

  הסגנון התעשייתי התפתח עם כניסת אנשים למגורים בחללים תעשייתיים לשעבר בתחילת המאה ה-20. הסגנון מתאפיין בשימוש בקירות לבנים (bricks) חשופים, צנרת גלויה, קונסטרוקציית פלדה גלויה, עץ לא מעובד ונגיעות של נחושת. הרהיטים יהיו מינימליסטיים כדי לא להכביד על החלל. המראה הכללי המתקבל הוא גס, מחוספס ובוגר.

                                                                                      

הסגנון המודרני

הסגנון המודרני פותח בתחילת המאה ה-20, בעיקר בביה"ס הגרמני לעיצוב באוהאוס. הוא תפס תאוצה בשנות ה-50 של המאה הקודמת ועל כן הוא נקרא גם Mid-century Modernism. הסגנון המודרני דוגל בקווים נקיים וישרים ללא עיטורים וכן במיעוט רהיטים ואביזרים. העיצוב הוא פשוט ופונקציונאלי והמוטו הוא “Form follow function” – פונקציונאליות קודמת לעיצוב.

בסגנון זה הקונסטרוקציה של הבניין שעשויה מפלדה ובטון הרבה פעמים תישאר גלויה. האור הטבעי משמש תפקיד חשוב, והוא יוכנס לבית מפתחי זכוכית גדולים. הצבעים יהיו בהירים וניטרליים, בעיקר לבנים. בעיצוב הפנים ייעשה שימוש רב במתכת, עץ בהיר, זכוכית ועור. האחסון הוא ברובו סגור, ללא חפצי נוי גלויים לעין.

מהסגנון המודרני התפתחו מספר סגנונות נוספים, ביניהם:

הסגנון הפוסט מודרני – הסגנון הפוסט מודרני מואס במינימליסטיות של הסגנון המודרני. במקום “Less is more” המוטו הוא “Less is bore” כלומר פחות זה משעמם. הסגנון הזה מכניס אל הבית צבעים עזים, בעיקר שחור וצבעי יסוד (אדום, צהוב וכחול) ואזכורים עיצוביים לעבר ולתרבויות רחוקות, כגון תרבות אפריקה ודרום אמריקה.

הסגנון ההיי-טקי – העיצוב ההיי-טקי מושפע מהטכנולוגיה החדשה ומנסה ליצור מראה "חללי" וחדשני.

יש שימוש רב במתכות ובזכוכית, והצבעים הם קרים בעיקרם – לבן, אפור ושחור, עם נגיעות צבע עזות.

                                                  

 

סגנון הרטרו 

סגנון הרטרו, או וינטאג', מחקה טרנדים בעיצוב הפנים שהיו נפוצים משנות ה-50 עד שנות ה-70. זו תקופה בה התחיל יצור תעשייתי של רהיטים והמעצבים הגדולים התרחקו מהעיטורים של הסגנון הקלאסי. בסגנון זה הרהיטים יכולים להיות ישנים (וינטאג') או חדשים בסגנון ישן (רטרו), למשל רהיטי עץ מלוטש על רגליים אלכסוניות גבוהות או רהיטים בעלי קוים מעוגלים. שימוש בטפטים עם הדפסים גיאומטריים או פסיכדליים, שימוש בפורמייקה ונירוסטה, כרזות ישנות או בסגנון ישן יתלו על הקירות. הצבעים השולטים הם צבעי אדמה, ירוק-אבוקדו, כתום ואפרסק, אבל כל צבע עז יכול להשתלב. המראה המתקבל הוא עליז, מגניב ונוסטלגי.

                                                  

 

הסגנון הכפרי

הסגנון הכפרי שואב את השראתו מבתי הכפר בטוסקנה ופרובנס. הרהיטים הם רהיטי עץ צבוע משופשף, עם מסגרות דקורטיביות סביב חזיתות הרהיטים וידיות ברזל או נחושת. הכיסאות והמיטות מרופדים בבד. הצבעים העיקריים הם לבן ובז' עם הדגשים של תכלכלים, אפרפרים וירקרקים. החומרים הם טבעיים – עץ, אבן, חיפויי לבנים על הקירות, ברזל ונחושת. הרהיטים הם עבודת יד ולא מיצור תעשייתי. במטבח, כלי הבישול והאוכל מוצגים באופן גלוי כחלק מהדקורציה. המראה המתקבל הוא חם ומזמין.

                                                  

 

סגנון שאבי-שיק

סגנון שאבי שיק, או שוק פשפשים, הוא שילוב של פריטי וינטאג' וכל מה שאפשר למצוא בשווקי פשפשים וחנויות יד שנייה. המראה יכול להיות עשיר או ביתי וכולל אוסף רחב של סגנונות, צבעים, חומרים ואוצרות. הרהיטים במראה מיושן, עשויים מעץ צבוע עם שפשופים, שימוש רב בטקסטיל במראה רך ועשיר. חפצים שהיו בעבר שימושיים הופכים לפרטי דקורציה. הצבעים העיקריים הם לבן, צהוב-אפרפר וצבעי פסטל, אבל בשאבי שיק הכל הולך. 

                                                                                          

 

הסגנון האקלקטי

הסגנון האקלקטי (לקטני) לא מתחייב לסגנון עיצובי מסוים אלא משלב עיצוב מכמה סגנונות ותקופות יחד. רהיטים שעברו במשפחה יחד עם רהיטים שמצאתם ברחוב ורהיטים מודרניים שקניתם ייצרו מראה חד פעמי ואישי. בסגנון האקלקטי אין חוקים, הכל הולך – חומרים, צבעים, סגנונות. כדי ליצור עיצוב נעים לעין ולא מבולגן מדי, מומלץ לבחור צבע הדגש אחד שיחזור בכמה מקומות בחלל.

                                                                                           

הסגנון הקלאסי

 סגנון עיצובי ששואב את מקורותיו מארמונות אירופה ומשדר יוקרה ומלכותיות. הרהיטים יהיו כבדים, מגולפים ומעוטרים, בשילוב ויטרינות עם חזיתות זכוכית, וילונות כבדים ועשירים, בדי קטיפה או בדים בעלי הדפסים מורכבים. תמונות ומראות ימוסגרו במסגרות כבדות מוזהבות, והתאורה תכלול נברשות קריסטל ומנורות בצורת נר. בין התקרה לקירות יתלו קרניזים מעוטרים. קשת הצבעים של  הסגנון הקלאסי מורכבת מגווני שמנת, בז' וחומים, עם נגיעות של זהב ונחושת, ולעתים נגיעות של שחור, בורדו וירוק בקבוק.